На сьогодні практично в кожному домі присутній принаймні один персональний комп'ютер чи ноутбук, на якому встановлена ОС Microsoft Windows. І парадокс у тому, що 80 відсотків цього програмного забезпечення працює без ліцензії взагалі, або із зламаною, піратською ліцензією. Ще більший парадокс у тому, що половина населення, яка використовує цей нелегальний софт, елементарно не знає, що за користування програмами потрібно взагалі-то платити. А інша половина розводить руками: та ж у всіх ламаний Windows, я що — один такий? Це я зараз кажу із власних висновків після кількох втомливих розмов із затятими піратами-друзями.

Отож, друже, якщо тобі нецікаво знати, що ти в даний час обкрадаєш купу компаній на сотні доларів, або ти тримаєшся позиції "Всі крадуть, а я що — чимсь гірший?" чи "Он мене держава якими податками обклала, я хоч софтом безкоштовно користуватимусь!", можеш сміливо закривати дану сторінку — тут тобі робити нічого.

Якщо ж тебе зацікавило, чому я щойно обізвав 80 відсотків населення злодіями, читай далі.

Windows. Ціни, альтернативи.

Отож, ідемо на офіційний сайт Microsoft і дивимося розцінки на систему Windows:

Ціни Windows

Як бачиш, версія для дому коштує 4199 грн, професійна версія — 5999 грн. Оскільки у нас якщо крадуть, то вже по максимуму, я вважаю, що більшість піратських Windows 10 все ж Pro-версії. Можеш записати – у тебе на совісті вже 6000 чужих гривень.

Альтернатива — будь-яка версія операційної системи Linux, їх у світі Linux називають дистрибутивами, а по кількості їх число на сьогодні більше 900. Широкий вибір, можна навіть розгубитися, але можна швидко знайти потрібний саме для тебе дистрибутив, якщо трішки пошукати інформації в неті про найпопулярніші дистрибутиви. Підказка від мене — для початку пробуй Ubuntu, Linux Mint, Manjaro, Elementary або MX Linux.

Практично всі дистрибутиви Linux, окрім буквально кількох комерційних версій, повністю безкоштовні, із відкритим джерельним кодом, і їх можна абсолютно легально встановити на будь-який комп'ютер, на якому досі була встановлена ОС Windows. А це чиста совість і економія 6000 грн.

Офісний пакет програм. Ціни, альтернативи.

Не сперечаюся, слова "ворд" та "ексель" заполонили уяву кожного пересічного українця, що будь-коли мав справу із комп'ютером. Та поглянь на ситуацію з фінансової точки зору:

Ціни Office

Перші два комплекси нас не цікавлять, оскільки вони пропонують підписку на один рік. А це означає, що через рік доведеться платити знову. Найдешевший варіант із одноразовою оплатою — Office Дім і навчання 2019 за 3899 грн. У нього входять дише три програми: Word, Excel і Powerpoint.

А оскільки пересічний українець, як я вже казав, краде по максимуму, то тут претендент — Office 2019 професійний за 17999 грн. Кругленька сума навіть для підкованого фінансово українця, чи не так?

А як щодо повністю безкоштовної альтернативи? Уяви собі, вона існує! Пакет LibreOffice із повним набором функцій, не гірших від майкрософтофських, не коштує ні копійки! Сам спробуй, переконаєшся, що працювати з цим софтом ще й як можливо. І по кишені мінус 18000 грн…

Adobe Photoshop. Ціни, альтернативи

Я не випадково додав цю програму до сьогоднішнього огляду. Фраза "відфотошопити" сьогодні знайома навіть 80-річній бабусі. І навіть якщо людина користується іншим програмним забезпеченням для обробки зображень, процес все одно по інерції називають "фотошопом". Це як загальноприйнята назва "ксерокс" для цифрових копірів від назви фірми Xerox, яка однією з перших почала їх виготовляти 😀

Отож, ціни на фотошоп:

Ціни Photoshop

Як бачиш, хлопці не паряться продавати програму раз і назавжди, хочеш працювати — бери підписку на рік. Багато варіантів на вибір, найдешевший коштує 9.99 у.о. на місяць. І якщо професійний фотограф, який фотографією заробляє собі на життя, ще може дозволити собі такий план (хоча, я більш ніж впевнений, що таких фотографів теж дуже малий відсоток — у нас крадуть вже просто за звичкою, навіть якщо немає особливої потреби), то 18-річна дівчинка, яка хоче трішки підкоригувати собі фігуру перед виставленням фотки в Instagram, просто зобов'язана перед законом знайти собі для цього безкоштовну або не настільки дорогу альтернативу Photoshop, щоб усе було чесно.

Альтернатив фотошопу є декілька. Дві найпоширеніші — GIMP та Krita. По факту, для повної заміни Photoshop їх бажано використовувати обидві одночасно, у парі — деякі із функцій відсутні в одній програмі, зате присутні в іншій. Трішки незручно, зате повністю легально.

Є ще один цікавий варіант — онлайн-версія програми, фактично той же фотошоп, тільки спрощений, який працює просто у веб-браузері, без потреби встановлення на твій комп'ютер. Лови посилання — www.photopea.com.

Попередній висновок

Як бачиш — можна мати все те ж, що інші, але при цьому легально, і мати чисту совість перед Богом і людьми, в яких ти нічого не вкрав 😉

За кілька років користування ОС Linux я переконався, що якщо гарно пошукати, то можна знайти безкоштовну або зовсім недорогу заміну будь-якій платній програмі. Тому раджу кожному: перш ніж ламати ліцензію або просити когось зробити це для тебе, добре подумай — невже це настільки необхідно?

В наступній статті ми розглянемо інші джерела IT-піратства, які розповсюджені у нас ще більше, ніж операційні системи та офісні і прикладні програми. Цікаво? Додавай мій блог у закладки та приєднуйся у соцмережах кнопочки для приєднання внизу під кожною статтею.

Всього доброго тобі особисто і легального софту в кожну хату!