А починалося все із створення Річардом Столменом власної операційної системи GNU з відкритим джерельним кодом. Столмен мав на меті створити таку операційну систему, яку кожен бажаючий міг законно й безперешкодно видозмінити/переписати під себе, легально й безкоштовно, маючи за плечима хіба-що багаж необхідних знань. Для цього був створений цілий Фонд вільного програмного забезпечення (FSF – Free Software Foundation), а саму операційну систему назвали GNU (рекурсивне скорочення GNU's Not Unix).

Офіційним ядром GNU було і залишається ядро Hurd, власна розробка GNU. Але, оскільки воно, будучи створеним ще в 1990 році, досі знаходиться на стадії розробки, то незалежні розробники знайшли вихід. Оскільки концепція GNU дозволяє видозмінювати будь-яку її частину, то цілком логічно, що можна використати й стороннє ядро. Саме в той час (1991 року) Лінус Торвальдс розпочав роботу над власним ядром, яке в результаті отримало назву Linux. Час показав, що тандем GNU + Linux дозволяє створити дуже стабільну операційну систему, і понеслось…

На сьогодні існує понад 250 операційних систем, які мають різний набір додаткового програмного забезпечення, але основані на GNU та Linux. Їх часто називають дистрибутивами Linux, і кожен із них підтримується або певною компанією, або просто спільнотою.

Боротьба за справедливість чи питання в першості?

І тут починається найцікавіше. Річард Столмен та FSF вимагають називати дані дистрибутиви GNU Linux, щоб наголосити наявність у них розробок і Торвальдса, і GNU. Вони вважають, що скорочена назва Linux дискримінує наявність у дистрибутивах програмного забезпечення GNU.

З іншої сторони барикади інше бачення. Ентузіасти жартують, що в такому випадку до назви дистрибутива треба додавати купу назв інших розробників, наприклад Apache, Nginx, GUI і т. д. А сам Лінус Торвальдс каже, що для нього немає значення, як буде називатися офіційно операційна система, це не та проблема, через яку повинна боліти голова. Та особисто він все-таки називає операційку Linux.

То як правильно?

Суперечки про правильну назву досі не розв'язані. Деякі розробники змінили назви своїх дистрибутивів, додавши GNU, наприклад, у 1994 році так поступили із Debian – з того часу він носить назву Debian GNU Linux. А інші компанії залишилися при тому, що назва Linux нічим не гірша, та досі називають свої дистрибутиви Red Hat Linux, Fedora Linux і т. д.

Доки найбільші розробники не знайшли у своїх суперечках спільного знаменника, ти можеш називати ці операційні системи і Linux, і GNU Linux – не помилишся, просто займеш позицію або однієї, або іншої сторони. Наприклад, я всі дистрибутиви (навіть Debian) називаю Linux тільки через те, що назва коротша 😂. А якщо серйозно, то я зазвичай використовую термін "Linux-похідний дистрибутив", розуміючи, що окрім ядра Linux та програмного забезпечення GNU він містить ще безліч творінь інших розробників.

А який термін любиш вживати ти? Linux чи GNU Linux? Пиши у коментарях!