Якщо ти хоч раз задумувався/лась, "Чи не є я злодієм, користуючись зламаним програмним забезпеченням", то для тебе є ОС Linux – безкоштовна альтернатива Windows.

Linux – безкоштовна операційна система, яку можна абсолютно легально встановити хоч на 1000 комп'ютерів відразу в будь-якій компанії і бути впевненим, що завтра до тебе в гості не прийде представник податкової (а якщо прийде, то піде з нічим). Це система, на якій працює абсолютна більшість усіх серверів у світі, оскільки Linux – найстабільніша система з усіх досі розроблених.

Якщо чесно, зараз у моїй голові стільки різних речень, із яких хочеться почати висловлювати свою думку, що годі вибрати. Почну, напевно, із того, що я вже неодноразово пробував перейти на Linux, але чомусь завжди повертався назад до Windows. Якась була боязнь до того, що треба буде майже з нуля вивчати комп'ютер. Це майже те саме, що кинути палити – спочатку страшний дискомфорт, усе нервує, чогось постійно бракує, а потім звикаєш і радієш новому світлому життю 😉

У цю мить я пишу статтю із системи Linux Mint, яка була поставлена поруч із моєю студійною Windows 7. Ця ж безкоштовна альтернатива Windows стоїть зараз на моєму шкільному старенькому компі, і я тішуся кожного разу, коли приходжу на роботу – досі мій шкільний комп'ютер неймовірно довго думав, перш ніж видати мені потрібну інформацію, зараз ситуація кардинально краща. Я навіть дружині підсунув Linux Lubuntu на її Acer Aspire One D270, з яким ми вже не знали, що робити, бо навіть відео подивитися нереально було вже… А тепер він гарно і плідно працює по вечорах, показуючи нам нові фільми 😉

Чому ж переважна більшість населення у всьому світі не перейшла вже давно на цю хвалену систему, а далі "вариться" у дорожезному Microsoft? Зараз я буду описувати мінуси системи, які відразу ж перекриватиму плюсами, бо є чим.

Складність в освоєнні

Перші дистрибутиви Linux представляли собою голе ядро без будь-якого інтерфейсу, яким можна було керувати лише за допомогою командного рядка. Такою системою могли користуватися хіба програмісти та наближені до них "задроти".

Такий неоптимістичний для широких мас початок призвів до того, що люди просто бояться слова Linux, думаючи, що це програмісти щось для себе таке страшне зробили, що краще туди й не дивитися. Не розуміючи, звичайно, що це достойна безкоштовна альтернатива Windows, на яку варто хоча б звернути увагу.

На сьогодні системи Linux настільки гарно укомплектовані графічним інтерфейсом, що в багатьох випадках хлопцям із Microsoft залишається тільки заздрити. Хто не чув слова Compiz – поцікавтеся. Я ще років 10 тому бачив у Linux такі ефекти поведінки вікон, які Windows до сьогоднішнього дня й не снилися.

Щодо складності – я вже казав, що не перший раз спробував цю систему, воно страшним спочатку здається. А згадай, як ти вперше побачив/ла Windows – невже відразу сів/ла й почав/ла працювати? Не було ніяких проблем, перших кроків, труднощів при роботі, підказок зі сторони? Зрозумівши це, я спробував по-новому вивчити нову систему, і наразі мені дедалі більше подобається.

На даний момент серед великої кількості дистрибутивів Linux можна знайти для себе найбільш досконалий варіант, з якого можна почати знайомство із системою. Для початку я б порадив років три-чотири тому Linux Ubuntu, у якого купа дистрибутивів на всі випадки життя, а сьогодні хотів би порадити таки Linux Mint – все-таки, як на мене, він трохи легший для знайомства.

А хто підкаже?

Це правда, коли якісь проблеми із Віндовсом, то вистачає вийти у під'їзд і крикнути "Хлопці, в мене віндовс завис", як з'явиться мінімум троє помічників. У Linux такої халяви немає, бо у твоєму під'їзді швидше за все ніхто не користується Лінуксом. А даремно…

Хоча, якщо глянути з іншого боку – візьми будь-яку програму, з якою тобі доводиться працювати, і подумай: якщо ти задаси 8 запитань за 5 хвилин сусідові, який розуміється в ній, чи не пошле він тебе трохи далі, ніж ти очікуєш? А якщо читати інструкції? Вони є у всіх системах для кожної програми, а якщо подумати, то в Linux тобі навіть швидше допоможуть на спеціалізованих форумах.

…Забагато "якщо", питай – і тобі обов'язково допоможуть. Я поки-що основну допомогу отримую отут: linux.org.ua.

Немає потрібних для роботи програм

Повна нісенітниця. Будь-яка із дорогих програм для Windows має купу аналогів у Linux, причому тут є дійсно із чого вибрати. Бракує офісу від Microsoft? Бери Open Office, а краще Libre Office, можеш спробувати Gnome Office, якщо слабий комп. Фотошоп? Навіщо, коли є GIMP, Krita та ще кілька схожих по функціоналу програм? Софт для роботи з інтернетом, типу браузерів, органайзерів електронної пошти і т. п., взагалі однаково розробляється для всіх систем. Глянувши прискіпливіше, ти побачиш, що в Linux набагато більший вибір програмного забезпечення саме під твої вимоги. А якщо порахувати, скільки ти при цьому економиш? За кожну більш-менш нормальну програму у Windows прийдеться викинути пачечку зелених. А в Linux практично все безкоштовно (і якісно), оскільки розробляється "людьми для людей", а не заради заробітку.

Правда, є й дуже великий мінус – коли тобі приносять для редакції текстовий документ, зроблений у Microsoft Word, а ти, відкривши його за допомогою Libre Office Writer, бачиш, що половина форматування тексту некоректно відображається, то особливої радості від тебе чекати не варто… Але така вже сувора реальність – кожен робить якнайкраще для себе, і не думає про інших. Це дуже поширена проблема із будь-якими програмами – коли однотипні програми не узгоджують між собою нічого, і потім файл, створений в одній програмі, неможливо відкрити у іншій програмі такого ж призначення.

Ігри, ігри, ігри…

Донедавна ситуація з іграми в Linux була плачевною – простенькі пасьянси, примітивні стрілялки і т. п. Врахуй, що в кожній українській хаті окрім батька, який любить посидіти в неті, а часом має роботу, пов'язану з комп'ютером, живе ще двоє-троє, а подекуди (особливо в сусідньому селі) і до восьми спиногризів, яким не дай поїсти, а дай постріляти з супергана чи поганяти на супер тачці по віртуальній реальності. Що ж робити, коли з вини розуміючого ситуацію батька на компі стоїть Linux – безкоштовна альтернатива Windows?

Та нічого не робити! В першу чергу комп'ютер створений для роботи та полегшення роботи. А вже потім для ігор. Саме для тих, хто цінить саме "потім", компанія Valve віднедавна портує свої ігри і на Linux. Вже сьогодні на Linux можна пограти безліч популярних "грайок". Хоча, якщо тобі це цікаво, почитай в гуглі – він більше, ніж я, розповість.

ОС Linux – безкоштовна альтернатива Windows

Основні мінуси Linux я розглянув і знівелював, як міг. Далі вибір за тобою, скажу лиш, що спробувати цю систему варто кожному, хоча б для того, щоб перевірити, чи ти справді зробив/ла вірний вибір.

А тепер продовжу думку, яку я висловив на початку статті. Кожен середньостатистичний українець має вдома як мінімум один пристрій, на якому встановлена операційна система Windows, повний пакет Microsoft Office, професійний варіант Adobe Photoshop і купа неліцензійних ігор для дітей. В середньому це 2-3 тисячі у.о., неоплачених компаніям, що випускають даний софт. Так, ти скажеш, що вони й так багаті, не збідніють. Нема питань. Але це їхнє, чому ми не почуваємося злодіями, використовуючи неліцензійні програми? Тому що "багаті дядьки" нав'язують нам платні програми, не кажучи ні слова про те, що на світі існує безліч альтернатив, за які не треба платити ні копійки, бо їм це невигідно.

Гарний абзац прочитав я нещодавно на одному сайті:

…следует задаться вопросом, кому вообще нужно преподавание информатики в школах, если обучение направлено не на изучение общих принципов работы с компьютерами и ПО, а на освоение конкретных программных пакетов – некоторые из которых попросту не по карману многим частным лицам. Подобный подход можно назвать разве что подстрекательством к совершению правонарушений.

http://liberatum.ru

Після такого абзацу навіть немає що особливо додати. Просто раджу: спробуй, безкоштовна альтернатива Windows існує, і вона достойна уваги кожного.