DAW, VST, бібліотеки

Стислий огляд найкращих студійних програм, VST інструментів, плагінів та звукових бібліотек.

У попередній статті ми розглядали чудовий семплер ударних інструментів Toontrack Superior Drummer 2. Він хороший тим, що має кілька величезних бібліотек із наборами ударних, але проблема може виникнути при роботі – він трохи складний для початківців. Що ж – компанія Toontrack тут виділилася неабиякою гуманністю, випустивши ще один семплер, набагато простіший у користуванні – Toontrack EZDrummer 2 (скорочення EZ від easy – легкий).

На ринку VST сьогодні можна знайти широченний вибір різноманітних драм-модулів для будь-яких потреб. Toontrack Superior Drummer 2 ми будемо розглядати як один із кращих VSTi представників “живих” ударних поряд із FXPansion BFD та XLN Audio Addictive Drums.

Програма для роботи з аудіоданими Adobe Audition являє собою професійний інструмент для фахівців, які працюють у сфері обробки аудіо і відеопродукції, пропонуючи їм практично необмежені можливості. Простота використання чудово поєднується з гнучкістю роботи, дозволяючи створювати майстер-копії найвищого класу, редагувати, мікшувати, обробляти, накладати різноманітні звукові спецефекти. По суті користувач отримує на своєму комп’ютері повноцінну потужну студію звукозапису з простими у використанні і, одночасно, достатньо професійними інструментами.

Sibelius 8 – це останнє покоління нотного редактора, який найбільше продається у світі. Програма, з одного боку, досить просунута і складна і задовольняє потреби композиторів, аранжувальників і видавців, з іншого – досить проста для початківців користувачів і студентів.

Раніше я користувався прямим конкурентом програми – MakeMusic Finale, та велика кількість реклами програми-конкурента і труднощі, які виникали в мене під час набору нот у Finale, примусили мене спробувати Sibelius. І – скажу Вам – я абсолютно не розчарувався.

Коли я тільки починав вивчати комп’ютер, у мене стояла звукова карта Creative Soundblaster Live 24bit. І я дивувався, навіщо у її параметрах присутня функція запису WhatUHear – тобто запису усього, що пропускає через себе карта в даний відрізок часу (в інших картах може називатися Stereo Mix). На той момент у мене додатково стояли веб-камера із мікрофоном та ТВ-тюнер. От я й приколювався, вмикаючи все відразу (плюс якийсь плеєр) і записуючи.

В минулих статтях ми з Вами поговорили про вибір робочої станції, а також про правильне встановлення VST-плаґінів та інструментів. Прийшов час познайомитися із власне найпопулярнішими плаґінами.

Почнімо ж із основи основ – програмного семплера Kontakt від німецької фірми Native Instruments. Чому він такий важливий – а тому, що з його допомогою ми можемо використовувати звуки будь-яких живих та електронних музичних інструментів, записаних та засемплованих у найвідоміших студіях та концертних залах світу.

Отож, раніше ми говорили про розрядність систем, хостів та плаґінів. Як же “подружити” всі ці компоненти студії з різною розрядністю?

Оскільки всі сучасні комп’ютери обладнані 64-розрядними процесорами, а також для повноцінної студії потрібно достатньо сильний комп’ютер, то для прикладу будемо брати саме 64-розрядну систему, а також 64-розрядний хост. Дякувати Богу, обидві із програм, які мені сподобалися останнім часом, а саме Presonus Studio One і Cockos Reaper, випускаються з 64-розрядною архітектурою. Тому маємо ось що:

Можна користуватися 32 бітними Cubase 4, Nuendo 4, Cubase 5 в 64 бітної Windows 7 – просто буде обмеження на використання пам’яті одним 32 бітовим процесом!

На один 32 бітний процес виділяється ~ 2 гігабайти оперативної пам’яті і навіть якщо у нас встановлено 8 GB або більше, ми не зможемо використовувати більше ніж 2 GB!

Cockos Reaper – DAW (Digital Audio Workstation – цифрова аудіо робоча станція), ще одна програма для студійного звукозапису, яку я хочу запропонувати Вам в якості альтернативи Presonus Studio One, про який писав раніше. Нижче основні якості цієї програми.

Отож, із конфігурацією комп’ютера ми розібралися, тепер варто поговорити про те, який вибрати хост, себто основну програму для звукозапису. Хости бувають двох видів: одні працюють тільки з аудіо (Adobe Audition, Sony Sound Forge, Audacity), інші також підтримують стандарт MIDI (Steinberg Cubase/Nuendo, Sonar, Ableton, FL Studio etc.). Нас цікавить другий варіант. Також різні програми мають різну архітектуру. В даному випадку стоїть система Windows 8 64bit, тому будемо вибирати 64-розрядну програму. Серед купи вибору мене найбільше зацікавив проект Presonus Studio One. Чому – поясню в ході написання статті. А поки-що трішки інформації про саму компанію Presonus.

Привіт усім! Сьогодні ми поговоримо про особливості організації домашньої студії звукозапису. Я вже більше десяти років присвятив цій справі, отже, думаю, що маю право поділитися частинкою свого досвіду із зацікавленими особами. Спасибі моєму другові Павлові Яремі, який підштовхнув мене до цієї справи. Невдовзі ти прочитаєш тут і те, що тебе трохи більше цікавить 🙂

Отже, почнімо з того, що Ваш комп’ютер повинен відповідати вимогам програм та їх додатків. Коли я отримав свій перший комп’ютер, я й гадки не мав що для запису звуку потрібно так багато ресурсів ПК. Із плином часу виявилося, що найкращим тілом для студійного звукозапису є продукція фірми Apple, оскільки… Тут багато нюансів, в них я заглиблюватися не буду, тому що мова піде про традиційний ПК із системою Windows на борту – для мене такий варіант набагато вигідніший, оскільки звукозапис – не єдине і не основне моє заняття.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: