Вибрати найкращу програму для роботи у своїй музичній студії непросто. Цифрова аудіо робоча станція (DAW) є центральною ланкою для роботи будь-якого програмного забезпечення для створення музики.

У DAW відбуваються всі записи, редагування та мікшування аудіо. Також у DAW-хості будуть працювати всі твої VST плаґіни та інструменти.

На цифровому ринку існує дуже багато програм для студійного звукозапису. На жаль, дійсно якісний софт коштує великих грошей, а недорогих альтернатив не так вже й багато. Та все ж вони є.

У цій статті ми розглянемо найкращі безкоштовні або адекватні за ціною програми для студійного звукозапису. Вмощуйся зручніше!

1. Audacity

Audacity

У програмі присутній хороший набір інструментів для запису з лінії та мікрофона та подальшої обробки. Достойна альтернатива платному Adobe Audition, найпопулярнішому, але дорогому аудіоредактору.

На жаль, програма не підтримує технології VST, а також не вміє працювати із драйверами ASIO для звукових карт. Як і Adobe Audition, вона працює лише із звуковими файлами, та не підтримує MIDI.

Зате Audacity однаково гарно працює як у Windows, так і в Linux системах.

Спробувати Audacity

2. Cakewalk by BandLab

Cakewalk by BandLab

Одна із небагатьох програм на ринку, яка взагалі не має платної версії. Компанія BandLab просто викупила програму Cakewalk SONAR разом із її розробниками, викинула всі розмежування на версії, залишивши тільки повну версію Platinum, і виставила програму у вільний доступ.

Хоча софт працює виключно у Windows, як і його платний попередник, зате розробник пропонує встановити додатково (теж безкоштовно) 5 прекрасних VST-інструментів, а саме:

  • TTS-1 – простенький плагін зі стандартними звуками із набору MIDI, своєрідний замінник GM2
  • SI-Drums – бібліотека ударних
  • SI-Bass Guitar – хороша бас-гітара
  • SI-Electric Piano – ну ти розумієш 🙂
  • SI-String Section – теж зрозуміло, секція струнних

За такий великий набір безкоштовних опцій я настійливо рекомендую хоча б звернути увагу на цю програму.

Спробувати Cakewalk by BandLab

3. Ardour

Ardour

Найпопулярніша DAW для Linux-похідних систем, вона також досить гарно працює у Windows. Програма розповсюджується із відкритим джерельним кодом і є повністю безкоштовною. Підтримує велику кількість різноманітних плагінів, як для Windows, так і для Linux-систем. Але таких фокусів із розрядністю, як, наприклад, Reaper, не вміє – потрібен сторонній bridge. Також у Windows за неї прийдеться заплатити – безкоштовно програма працює лише в Linux.

Спробувати Ardour

4. Tracktion Waveform Free

Tracktion Waveform Free

Повноцінна DAW із повним набором функцій за нуль гривень нуль копійок. Існує ще Pro-версія програми, яка має ще більше можливостей, але не уявляю, що можна іще хотіти від софту, який і так має все необхідне для повноцінної роботи із звуком.

Tracktion Waveform Free працює у Windows, Linux та Mac, тому ти зможеш працювати у ній з будь-якого комп'ютера. Єдиний недолік Waveform, який відразу кидається в очі – інтерфейс програми трохи незвичний, відрізняється від решти подібних секвенсорів. Але якщо ти вважаєш це недоліком, враховуючи повну безкоштовність програми – ти ще та Галя балувана 😂

Спробувати Waveform Free

5. Cockos Reaper

Cockos Reaper

А ця програма не є безкоштовною. В ній присутній демо-період тривалістю 60 днів, після цього потрібно оплатити 60 у.о., якщо ти хочеш придбати Reaper для особистого користування, або якщо програма купується для студії, яка заробляє не більше, ніж 20 000 у.о. в рік, або якщо покупець – освітня організація. В іншому випадку доведеться заплатити 225 у.о.

Якщо порівняти з рештою платного софту, Reaper – найдешевша DAW без жодних обмежень і з величезною кількістю корисних функцій. Програма читає на льоту усі типи плагінів будь-якої розрядності, причому усі разом. Тобто у випадку, описаному вище, якщо ти маєш той самий плагін в обидвох розрядностях, то Reaper прочитає обидва варіанти без жодних проблем. Ця фішка вигідно виділяє Reaper з решти подібних програм.

Детальніше про Reaper – Cockos Reaper – компактна та зручна DAW.

Коротка інструкція по Reaper для швидкого старту – Студія звукозапису на базі Reaper у Windows.

Спробувати Cockos Reaper

6. Steinberg Cubase Le

Steinberg Cubase Le

Ще одна урізана програма. Тут конкретно вказано, що ти можеш використовувати максимум 16 аудіо та 24 міді треків. Також у комплекті 23 VST3-ефекти та підтримка сторонніх VST-плагінів. Тобто фактично ти можеш повноцінно писати в цьому секвенсорі достойну музику. Але є один нюанс: Cubase Le постачається тільки у комплекті з різними апаратними пристроями, такими як звукові карти, цифрові робочі станції тощо.

Дізнатися більше про Steinberg Cubase Le

7. Ableton Live Lite

Ableton Live Lite

Черговий хороший софт для роботи з музикою. Хоча тут дуже суттєве обмеження – лише 8 треків на цілий проєкт – та інших функцій аж забагато. Підтримка VST, різних звукових форматів, виконання в реальному часі та ін. Цікава фішка: програма читає без перебору VST-плагіни 32 і 64 бітності. Але є один нюанс: якщо в тебе встановлений той самий плагін в обох розрядностях, то Ableton швидше за все побачить тільки 32-розрядний, навіть якщо сам він 64-розрядний. Тому варто розкидати плаґіни в різні каталоги і не давати програмі доступу до "не її" плагінів.

Спробувати Ableton Live Lite

Висновок

З усього набору кожна програма варта хоч якоїсь уваги, але для моїх особистих потреб абсолютно підходять лише три програми. Отож, якщо ти щасливий власник ліцензійної Windows, то обирай між Cakewalk by BandLab або Tracktion Waveform Free , а користувачам Linux раджу Ardour, або знову ту ж Tracktion Waveform Free.

Коментарі вітаються 😉