Буквально кілька годин тому мені потрапила на очі відеореклама знайомого весільного гурту, а саме відрізок забави за столами. Знаєш, що я зробив у першу чергу? Увімкнув тюнер на телефоні. Чисто для перевірки, бо вже ну дуже яскраво зазвучав мені ре-мінор на самому початку.
Справді, як виявилося, в ре-мінорі були зіграні всі відзняті на відео композиції, що виконувалися за столом. А колектив, скажу тобі чесно, не з найгірших, навіть має чим похвалитися. І чим пояснити отаке небажання змінити хоч раз тональність?
Забава за столами – на що звертати увагу?
Взагалі забава за столом тим і відрізняється від танцювальної забави, що там музиканти підбирають тональність під себе, а за столом треба враховувати золоту середину – діапазон, який буде зручним і чоловікам, і жінкам, і дзвінким, і хриплим голосам, тобто бажано всім абсолютно. Звичайно, такого успіху трохи важко добитися, але з плином часу я визначив для себе кілька правил, які, мабуть, будуть доречними при кожній забаві за столами.
Пісня має бути відома всім
Незалежно, в якому куточку планети ти робиш забаву за столами, ти маєш вміти підібрати таку пісню, яку будуть знати практично всі гості, інакше тобі прийдеться давати концерт вітань, а гості сидітимуть та кліпатимуть очима, не знаючи слів, а подекуди й мелодії пісні. На випадок, коли гості зовсім "темні", дуже похвально, якщо ти маєш наперед заготовлені пісенники, можливо навіть власного друку на домашньому принтері – за таку шпаргалку тобі будуть вдячні.
Складність мелодії
Якщо тобі пощастило забавляти музичний колектив, то тобі в першу чергу НЕ пощастило, бо твоя робота буде активно обговорюватися ще не один місяць після забави 😂 Але плюс у тому, що люди однієї з тобою професії, по-перше, зможуть виконати пісню будь-якої складності, а по-друге, ще й підказати встигнуть, якщо ти щось не те грати почнеш 😉
Якщо ж перед тобою загальна маса людей, з яких відсотків 30 попадають у ноти, а решта гуде, мов бджоли у вулику, то тут знадобиться моя порада №1.
Не починай грати складних пісень, навіть якщо тебе про це попросили. Ну, хіба грубий дядько запхав сотню в міх від акордеона, тоді можна 😂 А в загальному порядку старайся уникати пісень, діапазон яких перевищує одну октаву. Ще краще брати такі народні пісні, в яких багато повторів однієї і тієї ж ноти.
Підбір тональності
Раніше я вже сказав, що бажано вибирати пісні з діапазоном не більше октави. Зараз уточню. Підбери тональність так, щоб цю октаву умістити в діапазон між "до" першої та "до" другої октави. Справа в тому, що даний діапазон буде зручним як першокласнику, так і 80-річній бабці чи дідусеві, різниця буде хіба в октавах.
Це зовсім не означає, що всі пісні треба грати в до-мажорі. Але й триматися у ре-мінорі, бо так колись всі робили, вже не тільки не модно, а й непрофесійно.
Розглянемо кілька загальновідомих пісень, без яких не обходиться практично ніяка забава за столами. Тональності вже підібрані, тобі залишається тільки проаналізувати, на основі чого я їх підбирав (пам'ятай – діапазон між "до" першої та "до" другої октави).
Тут все ясно, діапазон рівно в октаву, тому ставимо в до-мінорі.
Зверни увагу – мелодія написана другим голосом, переважно за столами так її й співають, тому загальну тональність піднімаємо до мі-мінору. Для зручності духовикам можна підняти ще на півтона – у фа-мінор.
Тут теж немає великої різниці, можна зіграти або в соль-мінорі, або в ля-мінорі. Я віддаю перевагу соль-мінору – ану ж прокинеться якийсь соловейко, і затягне догори, то хоч зв'язки собі не порве 😂
Не заважай гостям
Пам'ятай – забава за столами робиться не для того, щоб ти вимахнувся/лася, який ти віртуоз, а для того, щоб гості разом поспівали. Тому вчися грати так, щоб усі чули, але не занадто голосно, щоб не "перекричати" інструментами співаків. Те ж саме стосується і темпу: якщо ти бачиш, що гості спішать чи затягують, не тягни їх за собою. Нехай тобі здається, що вони співають неправильно, краще повністю поламай ритм, але не нав'язуй своє бачення твору – їм так зручно, отже тобі треба під це підлаштуватися.
Ось такий маленький аналіз вийшов. Закінчиться піст, буду сам застосовувати те, що написав, у роботі. Спробуй – можливо тобі такий спосіб роботи теж піде на користь 😉
Дуже корисна стаття.Усміхнув абзац про забаву у музичному колективі)
На перших забавах із працівниками музичної школи у мене добряче ляжки трусилися 😉