Меню категорій

ImageMagick. Використання утиліти convert

Консольна утиліта для пакетної обробки зображень. Змінюй розмір, обрізай, малюй, виконуй інші основні функції будь-якого графічного редактора із консолі.

Нещодавно я розповідав про цікавий консольний графічний редактор ImageMagick, котрий складається з кількох окремих утиліт, про які й пообіцяв розповісти окремо докладніше. Дана стаття розгляне основну утиліту – convert.

Насправді дана утиліта має надзвичайно багато різноманітних можливостей, тож якщо б я почав описувати їх усі, то ти би втомився читати. Саме з цієї причини я опишу тільки базові можливості утиліти convert, а якщо тобі цікаво, то повний список функцій можна подивитися на офіційному сайті програми.

Використання convert

Синтаксис утиліти наступний (вводити у терміналі):

convert <початкове_зображення> <команди> <кінцеве_зображення>

Візьмемо для прикладу зображення лінуксового пінгвінятка у форматі jpg розміром 250х300 пікселів і будемо проводити над ним досліди (не болючі зовсім):

imagemagick convert tux

Команда resize

convert tux.jpg -resize 100x100 tux2.jpg
imagemagick convert tux

Зображення зменшиться до розміру 100х100 пікселів зі збереженням пропорцій, тобто більша сторона буде мати 100 пікселів, а менша відповідно до пропорцій, у даному випадку – 83px.

convert tux.jpg -resize 100x100! tux3.jpg
imagemagick convert tux

Зображення зменшиться до розміру 100х100 пікселів без збереження пропорцій, тобто картинка розтягнеться до квадрата 100х100, попри спотворення. А що – ти ж сам так хотів :-p

convert tux.jpg -resize 50% tux4.jpg
imagemagick convert tux

Зміна розміру картинки у відсотках від початкового розміру. Якщо ти вказав 50% для картинки 250х300, то отримаєш 125х150.

convert tux.jpg -resize @10000 tux5.jpg
imagemagick convert tux

Цікаве завдання для imagemagick. Ти задаєш, яка має бути загальна кількість пікселів у картинці, а прога сама вираховує, на скільки зменшити картинку. Наприклад, у тебе є картинка 1000х1000 пікселів (загальна кількість – 1000000 пікселів), а ти задаєш параметр @100. В результаті має вийти 100 пікселів, тобто програма зменшує картинку до розміру 10х10. У нашому випадку картинка не квадратна, тому програма автоматично вираховує найбільше значення, яке може підійти для пропорцій картинки, але не перевищує кількості вказаних пікселів, тобто 91х109px (91*109=9919)

А тепер фокус. Змінюємо розмір усіх зображень у теці, щоб вони не перевищували заданого розміру. Фактично це пакетна зміна розміру по довшій стороні зображення. Я постійно користуюся цією функцією, коли зменшую фото для завантаження на сайт:

for i in `ls`; do convert -resize 800x800 $i resize_$i; done

У результаті виходять зображення, у яких довша сторона має розмір 800 пікселів незалежно від того, у книжковому чи альбомному розташуванні було зроблене фото. Схожу функцію я колись описував у переглядачі зображень FastStone Image Viewer для Windows.

Команда crop

convert tux.jpg -crop 100x100 tux6.jpg

Дана команда нарізає зображення із заданим розміром. Так, саме нарізає – у нашому випадку вийде 9 зображень, 6 – 100х100 і 3 – 50х100 пікселів. Щоб вирізати одне зображення із заданим розміром, потрібно задати ще відступи від верхнього лівого краю:

convert tux.jpg -crop 100x100+50+100 tux6.jpg

Дана команда обріже зображення ось так:

Команда gravity

convert tux.jpg -gravity SouthEast -crop 150x150+0 tux7.jpg

Якщо треба обрізати якусь певну рівну частину зображення (із центру, правий верх, лівий низ тощо), можна не вираховувати пікселів, а просто вказати напрям через команду gravity з допомогою цілого списку параметрів типу морського зюйд-зюйд-вест. Вийде щось отаке:

Повний список параметрів команди gravity:

None Center East Forget NorthEast North NorthWest SouthEast South SouthWest West

Повороти зображення

convert tux.jpg -rotate 90 tux8.jpg

Команда -rotate дозволяє повернути зображення на заданий кут. В результаті виконання команди, вказаної вище, отримаємо отаке зображення:

А при обертанні на інший кут, наприклад, на 45°, розмір зображення збільшиться для того, щоби вмістити усі пікселі, ось так (червоні рамки додані для наочності:

convert tux.jpg -rotate 45 tux9.jpg

Командами -flip і -flop можна відзеркалити зображення по вертикалі та по горизонталі відповідно:

convert tux.jpg -flip tux10.jpg
convert tux.jpg -flop tux11.jpg

Розмивання зображень

Все просто, Гаусове розмивання робиться легкою командою -blur із зазначенням радіусу розмивання:

convert tux.jpg -blur 10 tux12.jpg

Прості трюки з кольорами

Ось так можна інвертувати всю колірну гаму зображення:

convert tux.jpg -negate tux13.jpg

А ось так – перевести в інший колірний простір:

convert tux.jpg -colorspace Gray tux14.jpg

Повний список колірних просторів можна знайти на офіційному сайті ImageMagick. Даний приклад я навів тільки через те, що мені часто самому доводиться перетворювати документи у чорно-білий режим.

Ігри з якістю зображень

Тут я б хотів виділити лише дві команди. Перша – -quality – задає, власне, якість майбутнього зображення:

convert tux.jpg -quality 75 tux15.jpg

Як бачиш, якість практично не постраждала, а розмір суттєво зменшився. Для JPG-зображень я завжди даю якість 75% – це оптимальний середній показник для даного типу зображень.

Друга команда – -density – задає роздільну здатність зображення, тобто кількість точок на дюйм. Для друку оптимальна роздільна здатність – 300 т/д, для виводу на монітор (або підготовка зображень для сайту) – 72 т/д.

convert tux.jpg -density 72 tux16.jpg

Тут теж неозброєним оком не видно різниці в якості. А от коли спробуєш видрукувати дані зображення на принтері 😉

Об’єднуємо кілька зображень

Команда +append об’єднає зображення по горизонталі:

convert +append tux.jpg tux12.jpg tux13.jpg tux14.jpg -resize 50% -quality 75 tux17.jpg

В даному коді я додатково зменшив зображення вдвічі та зменшив якість для економії місця.

Команда -append об’єднає зображення по вертикалі. А я, користуючись висотою зображення, наперед розкланююсь. До нових зустрічей!

convert -append tux.jpg tux12.jpg tux13.jpg tux14.jpg -resize 50% -quality 75 tux18.jpg

Прокоментувати