У попередній статті ми розібралися, що операційну систему можна встановити двома різними способами, тобто з двома різними варіантами розмітки жорсткого диска. Це стосується відносно нових комп'ютерів та ноутбуків – у старих UEFI та розмітки GPT ще не існувало 😉

Отже, тепер час розглянути способи створення USB-накопичувачів із файлами встановлення операційних систем для обидвох варіантів.

Завантажувальна USB-флешка у Windows

Колись я вже описував процес створення мультизавантажувальної флешки у Windows, а також простіший варіант – створення флешки з єдиним образом Windows. Проблема в тому, що перша програма записує будь-які образи операційних систем, але дистрибутиви Linux пишуться тільки в BIOS/MBR-режимі. Другий спосіб дозволяє записати лише WIndows-системи, Linux у прольоті.

А ось наступна програма не має цих недоліків, її єдиний мінус тільки в тому, що вона теж дозволяє записати лише один образ на флешку. Зате без різниці – чи Windows, чи Linux – усе можна "заштовхнути" і в BIOS, і в UEFI. Програма зветься – Rufus.

Rufus

Процес створення флешки:

  • У випадному меню "Пристрій" обираєш свою флешку
  • Тип завантаження залишаєш "Диск чи образ", правіше обираєш файл образу
  • Обираєш схему розділу та цільову систему (розмітка дисків, про яку я так довго розповідав)
  • За потреби змінюєш файлову систему самої флешки та розмір кластеру
  • Кнопкою "Почати" запускаєш процес запису
  • Готово

Rufus

Завантажувальна USB-флешка у Linux

В операційній системі Linux все не набагато складніше, виняток лише в тому, що для Windows та Linux рекомендується використовувати дві різні програми.

Balena Etcher – для запису Linux

В Etcher запис до болю простий – обираєш файл з образом, потім свою флешку, а вкінці тиснеш кнопку Flash!. Більше функцій немає.

Balena Etcher

Встановлення програми теж неважке. Переходиш на офіційний сайт, кліком по великій зеленій кнопці звантажуєш файл у форматі AppImage, після чого просто запускаєш його.

В Arch Linux програму можна також встановити із користувацького репозиторію AUR. Вона там так і називається – etcher:

yay -S etcher

А в Manjaro хлопці постаралися і винесли програму в офіційний репозиторій, тому там вона встановлюється за допомогою звичайного Pacman:

sudo pacman -S etcher

Або ще простіше – у менеджері пакетів Pamac:

Встановити Etcher через Pamac

WoeUSB – для запису Windows

Якщо ти спробуєш записати образ Windows за допомогою Balena Etcher, програма сама відішле тебе до вищезгаданого Rufus, якщо ти у Windows, або запропонує скористатися програмою WoeUSB для Linux:

Посилання для ОС Windows

Що ж, спробуємо встановити її на свій Linux. В Ubuntu та похідних дистрибутивах пропонується додати сторонній репозиторій:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt install woeusb

В новій Ubuntu 20.04 під час введення останньої команди з'являється помилка:

Помилка при встановленні WoeUSB

Щоб її виправити, потрібно вручну звантажити пакунок libwxgtk3.0-0v5 за посиланням та встановити, запустивши файл простим подвійним кліком. Потім ще раз виконати команду:

sudo apt install woeusb

В Arch Linux все, як завжди, простіше, пакет присутній в AUR:

yay -S woeusb

Виглядає програма теж дуже просто:

WoeUSB

Отже, ми розглянули найпопулярніші та найпростіші способи створити завантажувальну USB-флешку для встановлення операційної системи на комп'ютер. Якщо виникають додаткові запитання, звертайся – я завжди готовий допомогти.

Ти також можеш мені допомогти. Поширюй дану сторінку у соцмережах, допоможи мені з розкруткою 😉 Наперед дякую!