Відразу попереджую – встановити Windows поруч із Linux не так вже й просто, оскільки Windows, на відміну від Linux, із самого початку встановлення прагне переробити/підім’яти все під себе і жодних систем поруч вперто не бажає бачити.
Але ми все ж справимося разом із цим непростим завданням. Отож, варіантів два – або готуй дві флешки з лінуксом та віндою, або зроби розмітку диска з-під Live-флешки Linux, а потім роби флешку для із завантажувальною Windows. Для наочності підемо другим шляхом із використанням однієї флешки.
Розмітка диска
Завантажуємося, для прикладу, у Live-дистрибутив Ubuntu 20.04, обравши на початку пункт “Спробувати”. У меню обираємо програму розмітки диска GParted.

Знаходимо розділ, який можна трохи “підрізати” (в цьому випадку це розділ /dev/sda2, на якому встановлена Ubuntu, пам’ятаєш, ми це робили нещодавно? 😉 ), клацаємо по ньому правою кнопкою мишки чи тачпада та обираємо пункт Resize/Move.

Зменшуємо розділ перетягуванням повзунка до потрібного розміру. Я розділив майже порівну чисто навмання, поради, скільки місця бажано залишати для операційних систем, вкінці оцієї статті.

З вільного місця, яке утворилося, створюємо новий розділ.

Задаємо йому файлову систему NTFS (для Windows).

Вкінці залишився 1 Мб вільного місця, не чіпаймо його – ми не жадібні 😉

Підтверджуємо зміни клацанням по зеленій галочці.

Чекаємо завершення операцій.

По завершенні тиснемо кнопку “Close”.

Ось так виглядає жорсткий диск після нашого втручання. На новостворений розділ /dev/sda3 за кілька хвилин буде встановлена Windows 10.

А ось так він виглядатиме із програми встановлення Windows. Нашим розділом для встановлення буде Розділ 3 на Диску 0.

Відформатуємо цей розділ засобами Windows – як я люблю казати, вона краще знає, як форматувати під себе, рідну 😉

І що ж ми маємо після встановлення Windows? Вона записує свій власний завантажувач, повністю ігноруючи той факт, що на комп’ютері була ще одна операційна система, не даючи можливості вибрати, що завантажувати.
Відновлення завантажувача Linux
В такому разі доводиться відновлювати завантажувач Linux, який, на відміну від Windows, дасть можливість вибору. Звичайно, можна почаклувати та додати пункт із Linux у завантажувач Windows, але мені такий варіант не дуже подобається, тому я описуватиму саме відновлення завантажувача GRUB із Linux.
Якщо ти маєш систему, встановлену раніше в MBR-розмітку, ти можеш скористатися цією інструкцією для відновлення завантажувача Linux. Якщо ж система була встановлена на GPT, такий спосіб не спрацює. Тоді поводимося наступним чином.
Завантажуємося ще один раз у Live-дистрибутив Linux, я використаю той самий Ubuntu 20.04. Перейдемо до “Спробувати” та запустимо термінал із меню або сполученням клавіш Ctrl+Alt+T. Тепер потрібно встановити програму Boot Repair. Це робиться отакими трьома командами:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair sudo apt update sudo apt install boot-repair
Після цього знайди в меню та запусти програму “Відновлення завантажувача GRUB”.

Коли побачиш отаке вікно, тисни “Рекомендоване відновлення”:

У процесі відновлення програма запропонує зберегти результати до Pastebin, відмовляємося – нам це ні до чого.

По завершенні процесу отримуємо ось такий звіт:

Готово. Як бачиш, програма автоматично додала до меню завантаження Windows. Толерантності немає меж 😀

Вдалих тобі експериментів! Став запитання в коментарях, якщо потрібно, а на цьому все. Дякую, що дочитуєш до кінця, на все добре!
Прокоментувати