У попередній статті я заторкнув тему IT-піратства, і розкрив у ній питання використання нелегального програмного забезпечення в Україні. У висновку виявилося, що можна знайти повноцінну безкоштовну заміну практично будь-якій програмі.
Що ж робити із рештою цифрового контенту, який так широко розповсюджується мережею і просто заманює своєю безкоштовністю? Чи справді ти можеш безкарно користуватися всім надбанням світу?
В розвинених європейських країнах суворо слідкують за дотриманням авторських прав та отриманням легального контенту. Наприклад, у Німеччині за 2-хвилинний перегляд фільму онлайн можна отримати штраф понад 900 євро. Це з інформації, яку я знайшов у мережі (торішня стаття). А мені особисто товариш розповів про ситуацію, коли він поїхав до друга в Німеччину, відкрив у нього вдома ноутбук та під'єднався до WiFi, щоб показати кілька фото на Google-диску. За той час встиг довантажитися фільм по торенту, який він почав завантажувати вдома і забув про нього. Невдовзі другові прийшов "лист щастя" зі штрафом у 1500 євро. І такі випадки є стандартом у Європі.
У нас поки що можна звантажувати все підряд, і тобі за це нічого не буде. Але поглянь зі сторони авторів контенту. Уяви, що ти письменник чи артист-музикант, випустив книгу або музичний альбом, і сподіваєшся, що їх будуть розкуповувати великим тиражем. А тут один хлопчина викинув твою роботу на торент, і продажі зупинилися, бо контент вже доступний безкоштовно. Звичайно, ти можеш контролювати такі роздачі особисто, звернувшись до власника торент-трекера, через відповідні служби, через суд, врешті-решт. Але в розвинених країнах ти не мусиш цього робити – цим займаються відповідні служби, тому ти не мусиш переживати про своє надбання.
Що ж, тобі на совість я спробував вплинути. Якщо щось подіяло, то спробуємо розглянути легальні шляхи користування контентом.
Перегляд фільмів
Переважна більшість сайтів, які пропонують онлайн перегляд фільмів та серіалів – піратські. Злочинці заробляють шалені суми на рекламі, а ти маєш безкоштовний доступ до фільмів. А компанії, які випустили кіно, і мали б заробити на знімання ще чогось цікавого, залишаються ні з чим.
Які ж онлайн-кінотеатри є легальними, і де можна подивитися кіно легально, але безкоштовно?
До слова, всі сервіси перегляду фільмів, які будуть перелічені нижче, підходять для заміни супутникового телебачення, яке буде заблоковано для безкоштовного перегляду у 2020 році.
Megogo.net
Один із найбільших українських онлайн-кінотеатрів. Каталог ресурсу – понад 77 000 одиниць відео, з яких понад 5000 одиниць художніх фільмів і серіалів, понад 1500 мультфільмів, близько 45 000 телевізійних шоу, концертів і музичного відео, а також понад 20 000 новинних програм.
Багато цікавих фільмів та серіалів можна дивитися безкоштовно після перегляду реклами, оплата за яку офіційно йде на податки та роялті правовласникам, для доступу до решти контенту є кілька видів передплати, починаючи з 57 грн на місяць. У передплату входять телевізійні канали, починаючи зі 140 каналів у найдешевшому плані.
Divan.tv
Сервіс пропонує понад 50 000 фільмів, серіалів та мультфільмів на рік та понад 200 телеканалів без реклами та додаткових доплат за окремий фільм у випадку підписки на повну версію сайту, а це 299 грн на місяць. Є й дешевші плани, починаючи від 59 грн на місяць, сюди входять 146 телевізійних каналів та базовий набір серіалів та шоу.
Oll.tv
Сайт працює за тим же принципом, що й попередні платформи, у наявності понад 15 000 фільмів, 200+ телеканалів, прямі трансляції футбольних турнірів та чемпіонатів та ін. Найдешевший план передплати коштує 80 грн на місяць.
Музичні файли
Коли у 2017 році в Україні заблокували російську соцмережу вКонтакті, багато моїх знайомих почали ставити питання "А де тепер слухати музику?" На щастя, спеціалізованих музичних сервісів достатньо.
SoundCloud.com
Одним із найпопулярніших сервісів для безкоштовного прослуховування музики є Soundcloud. Виконавці самі завантажують сюди свої композиції, щоб їхні шанувальники могли оцінити свіжі творіння, та висловити свою думку.
Пісні більшості західних співаків тут не знайдеш. Однак труднощів із пошуком улюбленої української музики не буде.
Користуватись цим безкоштовним сервісом можна на ПК і мобільних пристроях.
Deezer.com
Deezer сьогодні – це 14 мільйонів користувачів із понад 180 країн світу. У бібліотеці понад 56 мільйонів музичних треків та понад 100 мільйонів плейлистів.
Ти можеш користуватися сервісом цілком безкоштовно, якщо витримаєш купу реклами. В іншому випадку доведеться платити по 3.99 євро в місяць. Зараз діє акція – перші три місяці по 0.99 євро.
Youtube Music
Зараз дуже активно рекламується порівняно новий сервіс від Google – Youtube Music. По суті, той же ютуб, але націлений суто на музичні кліпи. Можна слухати музику безкоштовно, але щоби прибрати рекламу, мати можливість слухати офлайн та в фоновому режимі (коли додаток згорнутий), треба платити по 79 грн в місяць (перші три місяці безкоштовно).
Google Play Music
Не до кінця розумію, навіщо компанії Google аж два музичних сервіси, причому зі схожими функціями й тою ж ціною, але Google Play Music теж варто помістити в даний список.
Електронні книги
Як відомо, через 70 років після смерті автора будь-яка книга вважається надбанням суспільства і може розповсюджуватися безкоштовно, тому онлайн-бібліотек із легальною українською літературою не найновішого зразка в інтернеті цілий список, можеш просто пошукати за допомогою запиту "легальна онлайн-бібліотека" в гуглі.
А от щодо новіших зразків – тут уже залежить від автора. Одні автори самі викладають книги для вільного доступу, інші хочуть, щоб у них їхні книги купували. Тому тут вже по ситуації, залежно від того, що саме ти захочеш почитати.
Серед онлайн-бібліотек, які найбільше впадають в око, наступні:
Є інший варіант – купити дешево паперовий варіант книги. Для цього існує спеціальний сервіс – liberbee.com. Чим він хороший? Ти можеш купити вживану книгу, яку попередній власник вже прочитав і продає за набагато меншу від початкової ціну. Також ти можеш продати тут свою книгу, яку вже прочитав. А можеш відразу здійснити обмін однієї книги на іншу.
Зображення та фото
Так-так, тобі не привиділося. Зображення переважно теж захищені авторським правом, і ти можеш легко попастися на крадіжці цифрового контенту, просто викинувши чуже фото у фейсбук. Уявляєш? 😉
Для використання у власних цілях ти можеш купувати зображення, або знову ж таки вибирати з бібліотек стокових зображень. Ось перелік на перший час, захочеш – пошукаєш собі ще:
Та навіть якщо ти за давньою звичкою шукаєш фото за допомогою Google, в цьому сервісі присутня опція пошуку за типом ліцензії. Просто обери ліцензію на повторне використання зі змінами, і Google відфільтрує всі зображення, показавши тобі лише ті, які можна легально використовувати будь-де:
Чому я вважаю, що це все недорого?
На мою думку, неправильним кроком було з самого початку показати українцю, що можна щось в інтернеті взяти безкоштовно, тому що зараз довести, що за все потрібно платити, надзвичайно важко. Але є кілька яскравих прикладів.
Скільки коштує квиток на один фільм у кінотеатрі? Цієї суми вистачить, щоб оплатити місячний план у будь-якому онлайн-кінотеатрі. Не така вже й велика сума місячних планів на будь-що. Та якщо не хочеш платити – шукай, де подивитися легально за перегляд реклами. Маленькі незручності, зате по закону.
Те ж саме стосується будь-якого контенту. Ти ж не ідеш красти Lamborghini Huracán EVO тільки через те, що дуже хочеш безкоштовно на ньому покататися? Натомість ти сідаєш у свій Volkswagen Passat (або взагалі на велосипед, хто що має) і тішишся тим, що маєш. То по якому праву ти маєш користуватися краденим цифровим контентом? Це той же випадок, тільки тут більше закривають очі.
Не так важко знайти все необхідне легально і безкоштовно, а в крайньому разі – зовсім недорого. Потрібно тільки прикласти трішки зусиль для пошуку. Будь чесним – виходь із секти злодіїв!
Прокоментувати
На сайті відображається лише твоє ім'я та коментар. Електронна пошта зберігається виключно для зв'язку з тобою за потреби та в жодному разі не передається стороннім особам.