Привіт, друже чи подруго! Ти нарешті вирішив/вирішила перейти на світлу сторону Linux або просто зносиш все з жорсткого диска, щоби встановити з нуля новеньку Ubuntu 22.10? Спішу повідомити, що ти звертаєшся за адресою. Я гарно, докладно і з картинками підкажу, як це зробити. А якщо не любиш читати, то внизу є 5-хвилинне відео, по якому можна встановити Ubuntu 22.10, майже не читаючи 😉

Приступімо! Отже, ти завантажуєшся із попередньо підготовленої флешки з Ubuntu 22.10 і бачиш ось таке вікно:

Стартовий екран встановлювача Ubuntu

Не вагаючись, обирай "Try or Install Ubuntu". Після цього ти потрапиш у меню встановлення Ubuntu. Насамперед обираємо потрібну нам мову, і зазвичай я обираю пункт "Спробувати", оскільки в деяких дистрибутивах, якщо відразу обрати "Встановити", виникають проблеми з перемиканням розкладки клавіатури, якщо ти хочеш, наприклад, ввести ім'я користувача латинською розкладкою, а справжнє ім'я кирилицею.

Встановлення Ubuntu 22.10. Обираємо мову

Отже, ми обрали пункт "Спробувати Ubuntu", і в нас завантажилася Live-система для попередньої оцінки. Можеш поклацати, подивитися, що в ній цікавого, якщо сподобалося – у верхньому правому кутку тисни на стрілочку та обирай пункт "Settings":

Встановлення Ubuntu 22.10. Заходимо в налаштування

В лівій панелі знайди пункт "Keyboard", а потім у правій видали зайві способи вводу та додай "Англійська (США)" -> "English (US)":

Встановлення Ubuntu 22.10. Встановлюємо потрібні розкладки каліватури

В результаті має вийти отак:

Встановлення Ubuntu 22.10. Встановлюємо потрібні розкладки каліватури

Закривай дане вікно і запускай встановлення значком на стільниці "Встановити Ubuntu 22.10":

Встановлення Ubuntu 22.10. Обираємо мову

Обираєш мову встановлення, а в наступному вікні – розкладку клавіатури. Обираємо українську за замовчуванням, оскільки ми вже налаштували розкладки попередньо:

Встановлення Ubuntu 22.10. Обираємо розкладку клавіатури

Тепер обери, що саме ти хочеш встановити. Звичайна установка передбачає встановлення стандартних офісних програм, веб-переглядача, плеєрів та іншого корисного софту. У мінімальну входить лише початковий набір службових програм, решта доведеться доставити опісля. Також можеш обрати автоматичне завантаження оновлень системи та додатковий набір софту типу драйверів для мережі та кодеків для перегляду різних форматів відео:

Встановлення Ubuntu 22.10. Обираємо, що встановлювати

Наступним кроком буде розподіл жорсткого диска. Якщо ти ставиш систему з нуля, обирай пункт "Стерти диск і встановити Ubuntu":

Встановлення Ubuntu 22.10 на чистий жорсткий диск

Якщо ти встановлюєш Ubuntu поруч із Windows, в тебе буде ось такий список опцій (так, Ubuntu сам побачить, що в тебе вже є Windows, і чемно запитає, чи можна присісти поряд 😂):

Встановлення Ubuntu 22.10 поруч із Windows

При виборі "Встановити Ubuntu пліч-о-пліч із Windows" в наступному вікні буде можливість справедливо розподілити місце між Ubuntu та Windows звичайним перетягуванням повзунка:

Встановлення Ubuntu 22.10 поруч із Windows. Розподіл диска

А якщо хочеш розмітити диск власноруч, прочитай ось цю статтю та в даному вікні обери "Щось інше":

Що б ми не вибрали, на наступному кроці система питає, чи ми впевнені у своїх діях.

Я все ще сподіваюся, що ти дійсно ставиш Ubuntu на чистий комп'ютер без важливої інформації, або точно знаєш, що робиш, інакше можеш втратити важливі дані.

Якщо все в порядку, тисни "Продовжити":

Встановлення Ubuntu 22.10. Підтвердження змін на диску

У наступному вікні обери свій часовий пояс:

Встановлення Ubuntu 22.10. Обираємо часовий пояс

Тепер прийшов час створити собі обліковий запис. Я усю тестову інформацію ввів латиницею, але ти можеш перемкнутися на українську новим сучасним (і досить зручним, сам користуюся) способом – Meta + Space. Meta (інша назва Win) – це переважно клавіша із логотипом Windows, Space – пробіл. Ще раз повторюся – в деяких дистрибутивах перемкнути мову буває досить проблематично, тому ми налаштували розкладки перед встановленням.

Встановлення Ubuntu 22.10. Вводимо інформацію про обліковий запис

На цьому налаштування завершені, залишається просто дочекатися кінця процесу:

Процес встановлення Ubuntu 22.10

Вкінці встановлення Ubuntu запропонує перезавантажитися з жорсткого диска:

Завершення встановлення Ubuntu 22.10

А потім попросить вийняти завантажувальну флешку з Ubuntu та натиснути Enter:

Завершення встановлення Ubuntu 22.10

Перший запуск

Додай за бажанням мережеві облікові записи. Наприклад, я додавав Google, то файловий менеджер Nautilus потім спокійно показував список файлів Google-диска.

Перше налаштування встановленого Ubuntu 22.10

Тут компанія Canonical просить надати деякі дані з використання їхньої системи для її покращення в майбутньому. Можеш глянути, що буде передаватися, за кнопкою "Перший звіт". У принципі, нічого серйозного і забороненого, але якщо ти за повну конфіденційність, то краще вибери "Ні, не надсилати…"

Перше налаштування встановленого Ubuntu 22.10

Наступне вікно теж стосується конфіденційності – вказуєш, чи можна визначати твоє географічне розташування. Я залишав без змін – все одно система тестова 😉

Перше налаштування встановленого Ubuntu 22.10

Завершальне вікно показує, скільки крутезних програм ти можеш просто зараз встановити на Ubuntu. Внизу навіть кнопка є для негайного переходу до каталогу додатків. І на цьому все, система готова до використання.

Післямова

Досить довгий час я використовував для роботи Manjaro Linux із KDE Plasma на борту. Ubuntu спробував з легкого вимушення (потрібна була одна специфічна програма, яка не підтримує Arch-дистрибутиви), тим більше, не відразу звик до середовища GNOME. Але зараз вже більш ніж пів року успішно використовую Ubuntu, і досі не помер 😂 До всього можна звикнути.

Пробуй, я думаю, тобі сподобається Ubuntu 22.10 😉

І ось обіцяне відео. Прошу не кидати помідорами – я не влогер, я тільки вчуся 😂