Давно мене мучило питання, як виправити проблему із відсутністю крапки над "і" в новій Linux Mint 19. Дана проблема дає про себе чути у кожному місці, де використовується шрифт Noto. Я це виявив, коли пробував міняти шрифти за замовчуванням у системі.

Частково проблема вирішилася, коли я встановив за замовчуванням шрифт Ubuntu – в однойменній операційній системі таких проблем немає. Але в тому й справа, що частково: коли починаєш встановлювати програми, вони тягнуть сімейство шрифтів невідомо звідки, і все одно вилазить шрифт Noto, і знову наяву проблеми із крапкою над "і".

Так, зараз у коментарях з'являться певні поради, де саме можна остаточно змінити шрифт на свій. Я саме на таку реакцію й чекаю, бо дійсно не зміг знайти рішення, хоч перерив уже всі налаштування dconf, облазив усі можливі й неможливі теки із налаштуваннями шрифтів. Хто підкаже, де виправити шрифт на Ubuntu або інший назавжди, тому я буду надзвичайно вдячний.

Я ж знайшов вихід ситуації трішки кардинальніший. Відомо, що буква "і" виводиться без крапки лише у шрифті Noto. Відомо також, що у версії 18.3 із цим шрифтом проблем не було. Перевіривши даний шрифт на сайті Google Fonts, я виявив, що там теж проблем із буквою "і" не виникає. Значить, у нас у системі якийсь видозмінений шрифт, а це, у свою чергу, означає, що ми можемо замінити системний шрифт на шрифт, звантажений із сайту Google Fonts. Чим зараз і займемося.

Не буду лити водичку, а просто напишу кілька команд у терміналі, які по черзі звантажать архів зі шрифтом у домашню теку, розпакують його, перемістять потрібні шрифти у системну теку зі шрифтами та видалять уже непотрібні файли з диска:

cd ~
wget "https://fonts.google.com/download?family=Noto%20Sans" -O Noto_Sans.zip
wget "https://fonts.google.com/download?family=Noto%20Serif" -O Noto_Serif.zip
unzip -d Noto_Sans Noto_Sans.zip
unzip -d Noto_Serif Noto_Serif.zip
sudo mv ./Noto_Sans/*.ttf /usr/share/fonts/truetype/noto
sudo mv ./Noto_Serif/*.ttf /usr/share/fonts/truetype/noto
rm -R ./Noto_Sans ./Noto_Sans.zip ./Noto_Serif ./Noto_Serif.zip

Увага – після введення команди переміщення потрібно буде ввести пароль адміністратора, оскільки ми заміняємо системні шрифти.

У системі Arch Linux потрібно поправити шляхи, видаливши каталог truetype – там шрифти розміщуються прямо в каталозі fonts.

/usr/share/fonts/noto

Тепер залишається тільки вийти та знову увійти в систему.

А для особливо лінивих (у тому числі, для себе) залишаю готові bash-скрипти. Як завжди – звантажуєш, дозволяєш виконувати як програму, запускаєш…

repair-noto-fonts-ubuntu.sh Звантажити

repair-noto-fonts-archlinux.sh Звантажити