Меню категорій

Linux чи GNU Linux? Вічні дебати розробників

Що правильно називати словом Linux? Чому досі немає однієї позиції щодо назви операційної системи? Про це і не тільки в сьогоднішній статті.
Категорії: Linux

А починалося все із створення Річардом Столменом власної операційної системи GNU з відкритим джерельним кодом. Столмен мав на меті створити таку операційну систему, яку кожен бажаючий міг законно й безперешкодно видозмінити/переписати під себе, легально й безкоштовно, маючи за плечима хіба-що багаж необхідних знань. Для цього був створений цілий Фонд вільного програмного забезпечення (FSF – Free Software Foundation), а саму операційну систему назвали GNU (рекурсивне скорочення GNU's Not Unix).

Офіційним ядром GNU було і залишається ядро Hurd, власна розробка GNU. Але, оскільки воно, будучи створеним ще в 1990 році, досі знаходиться на стадії розробки, то незалежні розробники знайшли вихід. Оскільки концепція GNU дозволяє видозмінювати будь-яку її частину, то цілком логічно, що можна використати й стороннє ядро. Саме в той час (1991 року) Лінус Торвальдс розпочав роботу над власним ядром, яке в результаті отримало назву Linux. Час показав, що тандем GNU + Linux дозволяє створити дуже стабільну операційну систему, і понеслось…

На сьогодні існує понад 250 операційних систем, які мають різний набір додаткового програмного забезпечення, але основані на GNU та Linux. Їх часто називають дистрибутивами Linux, і кожен із них підтримується або певною компанією, або просто спільнотою.

Боротьба за справедливість чи питання в першості?

І тут починається найцікавіше. Річард Столмен та FSF вимагають називати дані дистрибутиви GNU Linux, щоб наголосити наявність у них розробок і Торвальдса, і GNU. Вони вважають, що скорочена назва Linux дискримінує наявність у дистрибутивах програмного забезпечення GNU.

З іншої сторони барикади інше бачення. Ентузіасти жартують, що в такому випадку до назви дистрибутива треба додавати купу назв інших розробників, наприклад Apache, Nginx, GUI і т. д. А сам Лінус Торвальдс каже, що для нього немає значення, як буде називатися офіційно операційна система, це не та проблема, через яку повинна боліти голова. Та особисто він все-таки називає операційку Linux.

То як правильно?

Суперечки про правильну назву досі не розв'язані. Деякі розробники змінили назви своїх дистрибутивів, додавши GNU, наприклад, у 1994 році так поступили із Debian – з того часу він носить назву Debian GNU Linux. А інші компанії залишилися при тому, що назва Linux нічим не гірша, та досі називають свої дистрибутиви Red Hat Linux, Fedora Linux і т. д.

Доки найбільші розробники не знайшли у своїх суперечках спільного знаменника, ти можеш називати ці операційні системи і Linux, і GNU Linux – не помилишся, просто займеш позицію або однієї, або іншої сторони. Наприклад, я всі дистрибутиви (навіть Debian) називаю Linux тільки через те, що назва коротша ?. А якщо серйозно, то я зазвичай використовую термін "Linux-похідний дистрибутив", розуміючи, що окрім ядра Linux та програмного забезпечення GNU він містить ще безліч творінь інших розробників.

А який термін любиш вживати ти? Linux чи GNU Linux? Пиши у коментарях!

Прокоментувати

На сайті відображається лише твоє ім'я та коментар. Електронна пошта зберігається виключно для зв'язку з тобою за потреби та в жодному разі не передається стороннім особам.

Цей сайт захищений системою reCAPTCHA від Google. Політика конфіденційності та Загальні положення та умови.

Натискаючи кнопку "Підтвердити", ти даєш згоду на використання файлів cookie на твоєму пристрої для поліпшення навігації сайтом та іншими зручними функціями, а також допомагаєш рекламній діяльності третіх сторін. Жодних протиправних дій із твоїми особистими даними з моєї сторони не відбувається. Детальніше за посиланням внизу.

Політика конфіденційності