Меню категорій

Створення завантажувальної флешки з операційною системою

Процес підготовки завантажувального USB-носія для встановлення операційної системи на комп'ютер, а також стислий опис допоміжних програм для цього процесу.
Категорії: СофтWindowsLinux

У попередній статті ми розібралися, що операційну систему можна встановити двома різними способами, тобто з двома різними варіантами розмітки жорсткого диска. Це стосується відносно нових комп'ютерів та ноутбуків – у старих UEFI та розмітки GPT ще не існувало ?

Отже, тепер час розглянути способи створення USB-накопичувачів із файлами встановлення операційних систем для обидвох варіантів.

Завантажувальна USB-флешка у Windows

Колись я вже описував процес створення мультизавантажувальної флешки у Windows, а також простіший варіант – створення флешки з єдиним образом Windows. Проблема в тому, що перша програма записує будь-які образи операційних систем, але дистрибутиви Linux пишуться тільки в BIOS/MBR-режимі. Другий спосіб дозволяє записати лише WIndows-системи, Linux у прольоті.

А ось наступна програма не має цих недоліків, її єдиний мінус тільки в тому, що вона теж дозволяє записати лише один образ на флешку. Зате без різниці – чи Windows, чи Linux – усе можна "заштовхнути" і в BIOS, і в UEFI. Програма зветься – Rufus.

Rufus

Процес створення флешки:

Rufus

Завантажувальна USB-флешка у Linux

В операційній системі Linux все не набагато складніше, виняток лише в тому, що для Windows та Linux рекомендується використовувати дві різні програми.

Balena Etcher – для запису Linux

В Etcher запис до болю простий – обираєш файл з образом, потім свою флешку, а вкінці тиснеш кнопку Flash!. Більше функцій немає.

Balena Etcher

Встановлення програми теж неважке. Переходиш на офіційний сайт, кліком по великій зеленій кнопці звантажуєш файл у форматі AppImage, після чого просто запускаєш його.

В Arch Linux програму можна також встановити із користувацького репозиторію AUR. Вона там так і називається – etcher:

yay -S etcher

А в Manjaro хлопці постаралися і винесли програму в офіційний репозиторій, тому там вона встановлюється за допомогою звичайного Pacman:

sudo pacman -S etcher

Або ще простіше – у менеджері пакетів Pamac:

Встановити Etcher через Pamac

WoeUSB – для запису Windows

Якщо ти спробуєш записати образ Windows за допомогою Balena Etcher, програма сама відішле тебе до вищезгаданого Rufus, якщо ти у Windows, або запропонує скористатися програмою WoeUSB для Linux:

Посилання для ОС Windows

Що ж, спробуємо встановити її на свій Linux. В Ubuntu та похідних дистрибутивах пропонується додати сторонній репозиторій:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt install woeusb

В новій Ubuntu 20.04 під час введення останньої команди з'являється помилка:

Помилка при встановленні WoeUSB

Щоб її виправити, потрібно вручну звантажити пакунок libwxgtk3.0-0v5 за посиланням та встановити, запустивши файл простим подвійним кліком. Потім ще раз виконати команду:

sudo apt install woeusb

В Arch Linux все, як завжди, простіше, пакет присутній в AUR:

yay -S woeusb

Виглядає програма теж дуже просто:

WoeUSB

Отже, ми розглянули найпопулярніші та найпростіші способи створити завантажувальну USB-флешку для встановлення операційної системи на комп'ютер. Якщо виникають додаткові запитання, звертайся – я завжди готовий допомогти.

Ти також можеш мені допомогти. Поширюй дану сторінку у соцмережах, допоможи мені з розкруткою ? Наперед дякую!

Коментарів: 7

Прокоментувати

На сайті відображається лише твоє ім'я та коментар. Електронна пошта зберігається виключно для зв'язку з тобою за потреби та в жодному разі не передається стороннім особам.

Цей сайт захищений системою reCAPTCHA від Google. Політика конфіденційності та Загальні положення та умови.

Натискаючи кнопку "Підтвердити", ти даєш згоду на використання файлів cookie на твоєму пристрої для поліпшення навігації сайтом та іншими зручними функціями, а також допомагаєш рекламній діяльності третіх сторін. Жодних протиправних дій із твоїми особистими даними з моєї сторони не відбувається. Детальніше за посиланням внизу.

Політика конфіденційності